The full results from the Student Activities Awards 2014 are below. Well done to everyone, once again you have made so many people proud to be part of Staffs.
To view the photos from the night please click
here.
Club of the Year – Mens Rugby Union (Stoke)
Society of the Year – Staffs TV
Team of the Year – Mens Basketball (Stoke)
Committee of the Year (Club) – Womens Football
Committee of the Year (Society) – Amateur Dramatics
Stuart Boon Award – Michaela Stevens
Basil Ashford Award - Roxy Keshavarz
Ken Sproston Award - Amanda Paterson
Community Engagement Award – Snowsports 24hr Ski Fundraiser
Event of the Year – Video Games Society LAN Party
New Start Up Group of the Year – Golf Club
Performance of the Year – Mens Football (Stafford)
Phoenix Award – Politics and Current Affairs Society
Outstanding Welcome Week Reps - Richard Scott and Chris Kirk
Full Colours
Rebecca Rafferty - American Football
Staffs TV Awards
Best Newcomer - Andrew Lee
Most Engaged Society - Video Games Society
Most Engaged Club – Ultimate Frisbee
Most Proactive Officer within the society – Kristofer Winpenny
Most Proactive Staff Member within the society – Kerry Beavers
Most Productive Committee Member – Mitchell Goodman
Outstanding Contribution – Nathan Riley
OMG Awards
Best Female Presenter – Leaharen Russo
Best Male Presenter – Liam South
Best Journalist – Grainne Mullen
Best Show Format – Sans Sherif
Outstanding Contribution to OMG – Emily Liles
Outstanding Contribution to OMG – Ravi Teja
Union Colours
Ben Johnson
Louise Mason
Club Colours
Liam James - American Football
James Rogers - American Football
Emanuel Bradshaw - Basketball Mens (Stoke)
Jared Rushton - Basketball Mens (Stoke)
Clayton Leah - Basketball Mens (Stoke)
George Roberts - Basketball Mens (Stoke)
Lazarus Thompson - Basketball Mens (Stoke)
Abigail Levett - Cheerleading
Eleanor Brown - Cheerleading
Beth Southern - Cheerleading
Claire Murphy - Cheerleading
Matt Carnwell - Cricket
Lewis Porto - Equestrian
Rachael Powers - Equestrian
Max Haynes - Football Mens (Stafford)
Jez Akali - Football Mens (Stoke)
Ash Coutts - Football Mens (Stoke)
Gary Wood - Football Mens (Stoke)
Tom Bliss - Football Mens (Stoke)
Tom Fellowes - Football Mens (Stoke)
George Watson - Golf
Ben Johnson - Golf
Laura Robinson - Hockey Ladies
Natalie Tillman - Hockey Ladies
Charlotte Kriehn - Hockey Ladies
Bryony Skinner – Hockey Ladies
Shane Hall – Lacrosse
Keylea Orme – Netball (Stafford)
Emma Simms – Netball (Stafford)
Amelia Smith – Netball (Stafford)
Elizabeth Rice – Netball (Stafford)
Michaela Stevens – Netball (Stoke)
Rebecca Rafferty – Netball (Stoke)
Amanda White – Netball (Stoke)
Michael Down – Rugby (Stafford)
Jonny Appleby – Rugby (Stafford)
Simon Bell – Rugby (Stoke)
Richard Birkett – Rugby (Stoke)
Dominic Harrison – Rugby (Stoke)
Matthew Southcombe – Rugby (Stoke)
Adam Winfer – Snowsports
Louise Mason – Surf
Joe Kaloczi – Volleyball
Matthew Spring – Volleyball
Stefan Cowley – Volleyball
Hannah Mowbray – Women’s Football
Society Colours
Sarah Wilson – Advocacy
Jack Daly – Amateur Dramatics
Chris Tray – Amateur Dramatics
Georgie Wood – Amateur Dramatics
Helen Fulton – Amateur Dramatics
Jules Davies – Beard Society
George Watson – Christian Union Stoke
Anne Beavis – Extreme Gardening
Simon Picken – Film
Rob Young – Film
Emma Simms – Film
Matthew Jackson – Politics and Current Affairs
Mitchell Goodman – Staffs TV
Hamish Mullen – Staffs TV
James Sandford – Staffs TV
Oliver Stafford – Staffs TV
James Sandford – Video Games Society
Ben Woodford – Video Games Society